Fire (exclamation mark) Fire (exclamation mark)

Na norských kolejích, aby byl člověk ve střehu ve dne v noci. Neustále totiž probíhá anonymní soutěž o nejrychlejší požární evakuaci. A jak to vypadá?

Nejprve se spustí takové tiché, nenapádné bzučení,  které trvá asi deset sekund. Ti bystřejší a trénovanější již vědí, co bude následovat. Těm ostatním to prozradím: spustí se dost nepříjemný požární poplach. Túúúú – túúúúú – túúúúúú. Proniká ušima do těch nejtajnějších zákoutí těla a nezbývá nic jiného, než na sebe v panice naházet všechno teplé oblečení, co je po ruce, čapnout peněženku a mobil a utíkat dolů.

Alarm se může rozeznít v kteroukoliv hodinu, třeba i ve tři ráno. A že byl alarm včera? Nevadí, může být i dnes. Tak buďte připraveni:-)

Ranní trable se sněhem a ledem

Sníh v pondělí: „To máme krásné pondělí, že bych spadnul?“
Teplota v úterý: „Toho sněhu včera napadlo nějak moc, asi ho trochu zredukuju.“
Sníh ve středu: „No co, led taky dobrej.“
Teplata odpovídá. „Ještě je ho málo, přidám pár zakolísání.“

A tak stojím dnes ráno u auta, chtíc odložit si věci do kufru a odjet. Zámek kufru zamrznul. No tak je hodím na sedačku. Dveře rovněž nejdou otevřít. Po značném úsilí (co nejde silou, to jde ještě větší silou) povolují dveře u spolujezdce, a z vnitřku už se mi daří zbylé dveře otevřít. Rozmrazovač zámků uvolňuje stěrače a po čtvrthodině úporného rozbíjení ledu na skle konečně vyrážím na ledovou skluzavku do práce 🙂

Ani driftovat nejde. Ruční brzda zamrzla taky.

Norské putování – přehled

Už jste se ztratili v našich článcích, protože je sem dáváme halabala na přeskáčku? Tady je přehled, kde to máte pěkně popořádku:-)

00 Mnoho tváří Norska – úvod
01 Roadtrip do Bergenu Nové !!!
02 Mnoho tváří Norska – popis cesty
03 Prší, prší, jen se leje. Kam, AStřičko, pojedeme?
04 Ledové království Jostedalsbreen
05 Geirangerfjord
06 Reinheimen – Dvoudenní výlet sobí zemí
07 Lom a uplakaný Jotunheimen
08 Gjende a Bessvatnet
09 Huldreheimen a závěr cestování Nové !!!

A neváhejte články komentovat! Ať máme nějakou zpětnou vazbu. Takhle nevíme, jestli to čtete. A zda to nepíšeme jen tak do vzduchu;-) Díky

IMG_2090.JPG

Norsko podruhé

norge

Už jsou to téměř dva roky, co byl Martin v Norsku na Erasmu (a já na chvíli s ním) a co jsme si společně užívali krás norské přírody. Rok se s rokem sešel, tedy lépe řečeno se dvěma, a touhy vrátit se tam nás doteď nepřešly. Ba naopak. No a jelikož někteří ještě pořád studují a měli možnost zkusit to ve škole na poslední chvíli ukecat, slovo dalo slovo a přihláška už mířila na katedru.

Tak, a je to venku – na podzimní semestr míříme společně opět na daleký sever, tentokrát do Bergenu![codepeople-post-map]

Na našem blogu od teď opět můžete sledovat strastiplné cesty, úžasné zážitky ze života i studia v Norsku a přečíst si dechberoucí reportáže z objevování divočiny. Nebudou samozřejmě chybět ani trolové, brunost a nefalšovaný norský déšť.

Adventure is coming!
5th August – 20th December 2015

Na vašich obrazovkách:-)

P.S.  Pro ty, které nebaví kontrolovat aktivitu na webu doporučujeme RSS feed.