Seriál Too expensive? Díl 4: Neopouštěj staré věci pro nové

…co když se jim na smetišti stejská?

Stíníš si zádama hlavní světlo v pokoji a potřebuješ malou lampičku? Nemáš čím vytírat vodu v koupelnozáchodě? Nebo ti snad schází nějaké to nádobí do kuchyně? Zkus se poohlédnout po starších, ale stále funkčních věcech. Ušetříš a možná někomu uděláš radost.

5886

Dokud člověk nemusí nijak extra řešit peníze, prostě jde do obchodu a nakoupí si co potřebuje. V Bergenu je IKEA, kam jezdí podobně jako u nás free IKEA bus, takže není problém zařídit si vybavení holopokoje tam. Pokud ale chceme trochu ušetřit na cestování a jiné radosti, není na škodu podívat se na zoubek koloběhu věcí.

Možností je několik:

1) Odjíždějící studenti a studentské blešáky

I za půl roku si člověk často nasyslí tolik věcí, že neví, co s nimi. V letadle máte limit a zkrátka, postel a tunu nádobí letadlem asi nepotáhnete. A co teprve studenti bydlící na kolejích celé studium? Nejjednodušší je vypsat inzeráty, hodit je do výtahu kolejí či na Facebook. „Prodám skripta, nádobí, vybavení, nepromokavé oblečení…“ a vybaveníchtiví novobydlící se jen pohrnou. Spokojenost je na obou stranách.

2) Sekáče neboli gjenbruk

Sekáčů je v Bergenu nepočítaně, ani jsem je ještě nestihla pořádně prozkoumat. Ale už teď vím, že budu-li chtít třeba zánovní mikrovlnku, zaplatím kolem 200 NOK. (Novou, levnější, byste v Norsku přitom koupili cca od 1000 NOK) Podobně si můžu zajít pro pračku, hromadu oblečení, nádobí, kupu starých knih, porcelán, sošky, umělé kytky a další nezbytnosti do studentského bytu. Jen to kolo stále ne a ne sehnat. Ale já ho jednou najdu! (A při mém štěstí to bude těsně před odjezdem:-))

3) Kontejnery podruhé

Taky občas věci, které nepotřebujete, ale jsou ještě funkční nebo pěkné, dáte jen ke kontejneru s tím, že třeba ještě někomu poslouží? Tak teď si představte druhou stranu bariéry.

Něco sháníte, a tak prostě koukáte kolem větších kontejnerů – obchody s nábytkem, elektronikou, větší kontejery u bytových komplexů… A občas najdete něco užitečného. Já jsem nemusela chodit pro úlovek daleko. Hned na kolejích máme kontejner na elektroniku a věci, které není dobré vyhazovat klasicky do směsi. A v tomto kontejneru je spousta funkčních věcí – jen proto, že už je lidi zkrátka nepotřebují. Počítače, větráky, boty či roury. Stačí si jen vybrat. Já jsem si vybrala stolní lampičku, stěrku do koupelny a stojánek na knihy (tzv. book chair – mimochodem velmi praktická věcička:-) http://www.amazon.co.uk/Bookchair-Deluxe-Standard-Stripy/dp/1905107048)

Bůh je mrkev, ať žijí kontejnery!

Napsat komentář