Prší, seznamte se

„Dobré odpoledne, my se ještě neznáme. Dovolte mi tedy, abych se představil. Říkají mi Yr a budu vás provázet celým vaším pobytem v Bergenu. Mezi moje oblíbené činnosti patří zajišťování vytrvalého deště a silného větru, do kterých vám bude prd platný déštník i klasická větrovka. Přesto vás tímto rád budu otravovat tak dlouho, jak jen to bude možné. Když se mi bude chtít, zesílím vytrvalý deštík na pravý nefalšovaný bergenský chcanec, a to bude teprve vopruz.

IMG_0122.JPG

 

Ale nebojte se, občas pustím ke slovo i sluníčko, když budete hodní. Radím vám ale, připravte se dobře, budeme se teď nejspíš potkávat často.“ (Pozn. „yr“ znamená v norštině mrholení, takové to nepříjemné, co není ani pořádný déšť, ale stejně jste mokří)

IMG_0262.JPG

 Déšť patří ke koloritu Bergenu, stejně jako k povaze místních lidí. Když prší, je zajímavé pozorovat, jak lidé reagují a nasávat tu zvláštní atmosféru. Představte si, že začíná opravdová průtrž mračen. V Česku už všichni zalézají do podloubíček, pod stromy nebo do obchodů a mačkají se na autobusových zastávkách. Jen aby se co nejrychleji schovali.

IMG_0109.JPG

Tady ne. Déšť je úplně normální součást života stejně jako kelímek s kávou v ruce nebo sluchátka v uších. Jen s tím rozdílem, že nahodíte nepromokavé hadry a pokračujete dál. Děti běhají jen tak mezi kapkami, hrají si v kalužích a maminky je vůbec nenapomínají, aby se šly schovat. Prostě pohoda. Asi si taky budu muset zajít pro jednu z pěkných stylových nepromokavých bund, kterých jsou plné obchody.

IMG_0132.JPG

Napsat komentář