God Jul Bergen!

V Bergenu konečně začaly Vánoce. A je k tomu hned několik důvodů:

IMG_3815.JPG

1) Lysfesten

Bergenské Vánoce každoročně začínají festivalem světla. V době začínající tmy, kdy se rozednívá kolem 9. a stmívá se lehce po 4., je to opravdu příhodný název. Lysfesten – den, kdy se zaplní celé náměstí u jezírka i všechny okolní ulice, lidé rozsvěcují louče a město rozsvěcuje hlavní vánoční stromeček.

IMG_3653.JPG

„Ti – ni – åtte – sju,“ odpočítávám s davem, “ – seks – fem – fire – tre – to – en – “ …blik! Stromeček svítí a začíná vánoční koleda. Z pódia zní z úst dětí i dospělých vánoční i další písně, lidé tancují a baví se a ve vzduchu visí Vánoce. Ano, taková ta pravá vánoční atmosféra.

IMG_3669.JPG

 2) Pepperkakkebyen

Největší městečko z perníku najdete každoročně právě v Bergenu. Celé město, děti, dospělí i staří pečou, vytváří a zdobí různé domečky, bergenské stavby, památky z celého světa a postavičky z perníku, aby přispěli k co největšímu městečku.

IMG_3526.JPG IMG_3540.JPG

 Nemám slov. Při pohledu na tu nádheru mi prostě spadla brada. Kdo neuvidí, neuvěří. Hutnější vánoční atmosféru už si lze jen těžko představit.

IMG_3511.JPG

 Pozn. na konci haly je úžasná skluzavka! Hotový návrat do dětství.

3) Adventní trhy

IMG_3449.JPG

 Vyzdobené uličky, koláčky, farmářské výrobky, domácí pečivo, poctivé marmelády a tak dál. Jen ten alkoholický svařák chybí.

IMG_3625.JPG

 4) Sněží!

Ano, ano, slyíte dobře. Déšť se v posledních dnech pravidelně mění na sníh. Nebo aspoň na něco, co sníh připomíná.

IMG_3772.JPG

 Tím, že tady dole v údolí je stále nad nulou, padá sníh v podobě takových malých krupek.

IMG_3754.JPG

 Na zemi je tedy tenký poprašek namrzlé sněhobřečky, tráva je pěkně pocukrovaná, tedy spíš potažená bílou polevou. Vyjít ven znamená nechat se dobrovolně zbombardovat a proměnit ve sněholedovou kouli.

IMG_3750.JPG

Kopce kolem Bergenu jsou krásně bílé! Třeba na Ulrikenu už vládne pořádná zima. Sněhu místy po kolena, úžasné výhledy na bílou krajinu a skvělá klouzačka dolů.

IMG_3773.JPG

  Jo, nezapomeňte, že pod sněhem jsou na určitých místech stále bažiny.  Sníh po kolena+20cm v bažině=Jedna taková mě sežrala a nechtěla pustit.

Celá fotogalerie zde:

Response code is 404
Response code is 404

Napsat komentář