Seriál Too expensive? Díl 1: Let’s walk

Z centra města mi jezdí šalina až před barák. Super co? Když se ale podíváte na ceny, už to tak skvělé není. Pojďme ale nejdříve trochu nahlédnout do tajů bergenské dopravy.

Bybanen-Bergen-b

V Bergenu funguje dopravní podnik Skyss.no, jenž organizuje dopravu v Bergenu, jak autobusů, tak i tzv. Bybanen (takový metrošalinovlak). Zkrátka něco jako IDS u nás. Pro fanoušky, tu je mapka linek v Bergenu (tedy zóna Bergen)

Když chcete cestovat a nemáte žádnou šalinkartu či lítačku nebo jak se tomu kde říká, je to velice jednoduché. Žádné lístky podle minut, ve kterých se nikdo nevyzná apod., prostě si koupíte single ticket za pětatřicet a frčíte. Když chcete šalinkartu, vyřídíte si tzv. Skysskort, pěknou kartičku formátu i materiálu platební karty a frčíte taky.

A teď trocha matematiky, počítejte se mnou:

1) Single ticket stojí 35 NOK, při současném kurzu zaplatíte cca 105 Kč. I když chcete jet jen pár zastávek, třeba 10 minut.

2) Studentská půlroční aplikace na Skysskort v zóně Bergen stojí 2235 NOK. Krát cca 3, to je 6705 Kč. Dospělácká je za 3725, čili 11 175 Kč. To už jsou slušný prachy, no ne?

3) Když chcete jet mimo Bergen, tak si ještě připlatíte. A ne málo. Naštěstí jsem to ještě nepotřebovala, neboť městské linky dosahují poměrně daleko.

Co s tím?

Let’s walk! Pokud se potřebujete pohybovat hlavně po městě, chůze je nejlepším řešením. Jak pro vaše zdraví, tak pro vaši peněženku. já to mám z kolejí 6 km, jdu-li tedy do školy a zpátky, ujdu za den minimálně 12 km. Když k tomu pak připočtu různé trajdání po městě, běhání či procházku po okolí, často mám večer v nohách kolem dvacítky. A to docela ujde. Kdybych si měla pokaždé kupovat lístek, už bych platila cca 15 x 35 NOK, což je nějakých 525. Kdybych si ovšem koupila měsíční aplikaci, zaplatila bych 425 NOK. Co z toho plyne?

Vydržím-li tedy chodit alespoň měsíc, investuju více do svého zdraví a fyzické kondice a peníze, které neutratím za zadkovození, budu moct prošustrovat jinde. Třeba za jídlo?! Ale o tom zase příště…

 

2 komentáře u „Seriál Too expensive? Díl 1: Let’s walk“

    1. Jojo, premyslela jsem o tom:-) Zatim jsem ale nenasla sekac s kolama, vsude, kde jsem zatim byla maji pracky, nabytek a porcelan:-D

Napsat komentář