Bergeňan neřeší, má svoji regnjakke

Bergen patří mezi nejdeštivější místa v Norsku, průměrně zde prší 213 dní v roce. Krom toho zde také padají rekordy v počtu v kuse propršených dní. Poslední takový rekord padl v roce 2007, kdy pršelo 89 dní! V Bergenu tedy, víc než kde jinde, platí norské přísloví, že: „Není špatné počasí, jen špatné oblečení.“

A abyste měli trochu představu o místních deštích, vytvořila jsem pro Vás exkluzivní rychlý přehled druhů dešťových srážek.

IMG_0648.JPG

 

1) Fantomas – Byl tu, ale nikdo ho neviděl. Ráno jsou všude kaluže, ale vůbec nemáte páru, že pršelo. Může vás překvapit překážkami v podobě velkých kalužích či potoky na neobvyklých místech, ale jinak je to v suchu. Berganěn neřeší, pár kaluží ještě nikdy nikoho nezabilo.

2) Pan SemTamKapka – Tak bude pršet nebo nebude? Riziko něčeho většího je vždy poměrně velké, zvláště v Bergenu. Ovšem zůstane-li jen u pana SemTamKapky, vystačíte si s běžným ohozem. Berganěn neřeší.

3) Kapátko – Naordinuje vám přesné množství, ani o kapku více. Nezapomeňte: P-o-k-a-p-k-á-ch! Na to nemá cenu brát si ani deštník ani bundu, ale pokud se za řádění kapátka touláte celý den venku, je vám poněkud…ehm vlhko. Berganěn neřeší.

4) Yr aneb Rozprašovač – Zalévání kytek může být zábava, zvlášť když máte rozprašovač. A když chcete zalévat opravdu ve velkém? Tohle je ten pravý déšť pro vás! Vyznačuje se vysokým stupněm nepříjemnosti, zvlášť když se skloubí s větrem. Vidíte kulový, protože máte oči plné drobných kapiček. Obvyklá je nízká oblačnost a mlha, dost často toto počasí vydží v Bergenu několik dní. Berganěn neřeší, s Rozprašovačem vyrůstal, s Rozprašovačem téměř každý den žije.

5) Uplakánek – Zase má depresi a nemá kapesník. Takový ten příjemný podzimní deštíček, kapky jsou řidší než u Rozprašovače, ale jsou větší. Na to si vemte bundu. Berganěn ale neřeší, bundu nepotřebuje.

6) Déšť – Naprosto neromantické označení naprosto normálního deště. Prostě už regulérně prší. Střídají se malé a velké kapky, intenzita taková normální. Berganěn neřeší, má svoji bundu (regnejakke) nebo kabátek.

7) Sprcha – Je-li léto, 30°C ve stínu a přitáhne sprcha, pak jste lucky man/woman. Pokud je venku kolem 10°C, už to takové žůžo není. A už tuplem ne, když musíte běhat po městě a vyřídit nějaké ty „stuff“.  Sprchy se vyznačují docela malými, zato hustými kapkami. Navíc jsou to často docela vytrvalá stvoření. Berganěn neřeší, nepromokavá bunda je součástí jeho oděvu.

8) Konev s násadkou – Prší. A docela dost. Zkuste si na sebe chrstnout konev plnou vody. Nenechte se proto tímto deštěm zastihnout, neboť budete za chvíli docela mokří. Nepromokavá bunda je dobrý nápad, deštník nechte doma. Berganěn neřeší, má svoji nepromokavou bundu nebo kabátek, nepromokavé kalhoty (regnebukser) a nepromokavé boty.

9) Liják – Tak tohle je už docela hnus. Kapky jsou velké a štosují se do provazců. Blbý je, že Liják se rád kamarádí se silným větrem, takže deštník vám bude na dvě věci. Bez nepromokavé bundy a nepromokavých kalhot se v Bergenu neobejdete. Bergeňan neřeší, má svoje nepromokavé hadry a stylové gumáky.

10) Pravý nefalšovaný bergenský chcanec – Tak tohle už je na normálního člověka moc. Voda je všude – padá z oblohy, z boku, stříká zespoda a nestačí nikam odtékat. Ulice se pomalu mění v řeky, jezera se rychle mění v moře. Bergeňan neřeší, má svoje nepromokavé hadry, stylové gumáky a nepromokavé spodky, ale uznává, že už teda fakt prší.

7 komentářů u „Bergeňan neřeší, má svoji regnjakke“

  1. Čauky!!! Bergeňan neřeší, a co Ty? Nenaděláš, co? :-))
    Těším se, až nám takhle osvětlíš norské výrazy pro sníh…
    BTW – regnjakke pošlu, ale jestli bude vyhovovat bergenským podmínkám fakt netuším… A regnebukser si musíš opatřit sama.

  2. Ahoj. U nás byl asi „déšť“ po celé tři dny, ale super. Tráva se aspoň zazelená. Dost nás tvůj rozbor dešťů pobavil. A zase nadáváme, že je docela zima, ale má se to zlepšit. Kluci se už chystají na cestu, mně se o tom zdálo, jak štosujeme do auta a moc to nešlo. Tak zatím ahoj a pokračuj, je to lepší než detektivka nebo sudoku, myslím to tvoje psaní.

    1. Jojo, konecne jste se trochu zchladili:-) Tady je uz od pondelka leto, modra obloha a teploty pres 20 stupnu, zacina byt na Bergen poradne vedro! Takze v mistnim parku to vypada spis jak na plazi, lidi se opalujou, je to sranda to pozorovat. Diky, pokracovat budu, co to pujde a jak bude cas.

Napsat komentář