Norwegian culture

Jací jsou Norové? A jací jsou Bergeňané? A co na to brambory?

Nový týden přinesl poznávání norské kultury. Univerzita pro nás připravila sérii „přednášek“ o Norsku, jeho obyvatelích, kultuře a různých předsudcích, které kolují po světě. Musím říct, že takhle jsem se na přednáškách dlouho nenasmála. Přesto, že se říká, že jsou Norové na první setkání uzavření, jsou neuvěřitelně přátelští a alespoň tady na univerzitě prezentace opravdu umí. Showwomeni a showmeni:-)

První část o zvycích v Norsku a o norské kultuře vůbec byla opravdu povedená. Po akčním videu představující zemi následoval vtipný kvíz s otázkami typu: Jsou v norských ulicích lední medvědi?Který národ vynalezl krájítko na sýr? A pak přišla na řadu ochutnávka norských produktů, které před plným auditoriem testovali tři dobrovolníci. Už jste někdy viděli Číňanku, Američana a Uganďana, jak do sebe kopou plnou lžíci rybího tuku a pak se zkřiveným obličejem, snažíce se tvářit, že to nebylo tak zlé, říkají do mikrofonu: „Ou yeah, it was very fishy.“ A pak se ládují makrelkami v tomatě a zajídají to brunostem? Soo funy! Well done presentation.

Bratři v růžovém triku

Každá fakulta má svoji skupinu mentorů pro nové studenty. A každá skupina mentorů má tričko v jiné barvě, krásné bleděmodré, červéné či žluté. Proč zrovna naše má růžovou?:D No, nebudu protestovat. V malých skupinkách jsme se lépe seznámili, pokecali si s Johanem-naším mentorem a trochu se společně prošli po Bergenu. Počasí opět vyšlo krásně, i když se střídaly záchvěvy zimy s teplem na sluníčku. Máme ve skupině dva Dány (Steven, Luren), jednu Litevku (Brigita) a Polku (Kamila). A je to fajn skupinka, konečně se mi docela dobře povídá, i ta angličtina začíná vyplouvat na povrch. Na závěr jsme všichni pozváni na soukromou pre-party naší mini-international skupiny společně se skupinou nových norských studentů. Okay, let’s meet some local students in the evening!

IMG_0615

True norwegian party

I přesto, že nemám moc ráda takové ty masové hlučné party, ani Kamila ne, domluvily jsme se, že půjdeme a využijeme příležitosti poznat nové norské studenty. Po drobných nástrahách bergenských ulic, jako třeba zdi rozdělující ulici napůl, jsme  číslo 27 na Sigurd gate našli.

IMG_0619

Akce probíhala v minibytě jednoho ze studentů a bylo zde opravdu narváno. A taky hlučno. Jo, Norové to fakt umí rozjet. A když se rozjedou, jsou přátelští, ukecání a prostě k nezastavení. Hráli jsme různé funny hry a skvěle jsme si pokecali, takže to nakonec bylo parádní. Nejvtipnější na tom ale bylo, že tohle byla teprve pre-party. Že prý je to normální – prvně se opijou u někoho doma a pak jdou všichni do baru:-D Ale počkat, možná jsme to kdysi taky tak dělali. Who knows.

 

 

2 komentáře u „Norwegian culture“

  1. Ahoj Zuzko, takže sis včera vlastně oslavila na párty svůj svátek -:) .

    Dodatečně Ti přeji všechno nejlepší a stále dobrou náladu.

    Měj se bááájo.
    Romana

  2. Párty byla už v pondělí:-) Ale oslavila jsem to deštěm a běháním po kopcích:-) Mějte se taky báááájo! Zas něco napíšu, ať máte co číst;-)

Napsat komentář