Konec podzimu v Rondane

Středa 30. října

Dnes vyrážíme na zlatý hřeb Zuzčiny návštěvy – do národního parku Rondane, nejstaršího norského NP. V průvodci se o něm můžete dočíst, že „je tento nádherný kus země jednou z nejpopulárnějších turistických oblastí,“ naštěstí pro nás pouze v létě. Část parku „se nachází ve vysokohorské zóně alpinského charakteru,což v Norsku není úplně obvyklé, protože většina hor je zde ledovcového původu. „Skály (a nejen ty, pozn. autora) jsou porostlé převážně lišejníky a jen v nižších oblastech charakteristickou břízou a rašeliništní vegetací.“  A navíc tam žijou sobi a losi, bohužel pro nás hlavně v létě.

Jde s námi ještě Christin, i přes náznaky, že se to nehodí. Ale což, aspoň vytiskla mapy 🙂 V předvečer balíme vše možné i nemožné a batůžky zase pěkně těžknou. Dvoje kalhoty, dvě bundy, dvoje rukavice (sehnali jsme ve slevě skvělé palčáky!) a mraky jídla. A to netáhneme žádnou vodu, jen jednu společnou termosku s čajem.

Scházíme se ránu těsně po rozednění a o půl jedenácté vystupujeme před nádražím v Ringebu. Svačinka (dýňová pomazánka, mňam!) bodne nejen žaludku, ale i zádům, neb baťůžek je zas o fous lehčí 🙂 Christin zatím zjišťuje podrobnosti o LavPrisEkspressu, na který je na zastávce reklama. V neděli jede z Otty ve 14:45, ale to je na nás moc brzo. Spoiler: Ještě, že jsme to zjistili, jinak bychom byli v neděli v Ottě tvrdli o tři hodiny déle.

IMG_6411.JPG

Tak tedy vzhůru vzhůru! Máme před sebou nějakých 21,5 kilometru na dálku a kilometr na výšku. Do tmy zbývá nějakých šest hodin. To by ale nesměly být cestou ty proklaté brusinky! Dva kroky a další: „No ale tyhle tady přece nemůžu nechat!“ Takhle to vypadá celou cestu do osady Nordstulen, Christin z nás musí být pěkně na větvi.

IMG_6422.JPG

V osadě potkáváme tři losy, přesněji tedy to, co z nich zbylo. Je čerstvě po lovecké sezóně a losí salám a kůže jsou žádaným zbožím. Počasí nám přeje a z kopečku nad domečky je famózní výhled. A nejen ten, taky super světlo na focení.

IMG_6458.JPG

Dále vede naše cesta po neznačené pěšince přes zamrzlé bažinky a potůčky. Na překonání jednoho z nich vytahujeme i hůlky a Mamce půjčuju boty. Její žralok se s vodou moc nekamarádí.

IMG_6459.JPG

Cestička najednou zmizela. Nu což, směr známe, můžeme krosit. Měkká půda plná dutohlávky sobí se propadá pod nohama a příjemně to houpe. Horší je, že už se smráká a Christin se hrozně courá. Ještě nějaké 4 kilometry ultrapomalou chůzí. Padla tma a mlha. Bezva. Aspoň, že už jsme na značce, chtělo by se říct, avšak víc než značky (které nejsou v černobílé tmě vidět) pomáhá náznak pěšinky pod sněhem.

Na chatu Gråhøgdbu přicházíme něco po sedmé. Celkem znavení, program je tedy jasný. Zatopit, najíst, spát.

IMG_2202.jpg

Čtvrtek 31. října

Otvírám oči, není vidět na krok. Kdo to vymyslel, vstávat ještě za tmy? Co nadávám, to byl přece můj nápad. Zuzka s Christin vaří snídani, já ještě zatápím v kamnech. Odcházíme kolem osmé.

IMG_6462.JPG

Zavírám dveře, není vidět na krok. Kdo to vymyslel, takovou mlhu? 🙂 Sotva je vidět od značky ke značce. Kdyby byly jen malované, jako u nás,tak si ani neškrtneme. I s norskými mohylkami to není žádná sláva. Žádné brusinky nás dneska nebrzdí, takže valíme celkem rychle. Myslím, že na Eldåbu dojdeme hodně brzy.

IMG_6463.JPG

Pozn.: Tuhle fotku jsem chtěl převést do černobíla a vztekal jsem se, proč to ten počítač nechce změnit. Ona byla sice focená na barevný režim, ale na obrázku byly jen odstíny šedé 😀

Docházíme na parkoviště pod Muenem. Je vidět asi na deset metrů a fouká. Schovaní v závětří za kadiboudou si dáváme sváču a vyrážíme vstříc dalším osudům. Tentokrát po upravené silničce, takže to šlape celkem rychle. Cesta končí u chaty a značka dál pokračuje strání vzhůru. Od jednoho kamenného mužíka k druhému vidět není, pěšinka (je-li tam jaká) je pod sněhem. Držíme směr a doufáme, že správně. Sem tam se objeví potvrzující červené T. Ta mlha má jednu výhodu: neodrazuje vás, jak vysoký kopec ještě máte před sebou.

IMG_2207.jpg

Zastavujeme na rychlý oběd a Zuzka ukazuje: „Hele, viděls to?“ „Co?“ odpovídám. „No támhle! Ten proužek světla,“ háže hlavou kamsi k jihu, zatímco dlabe chleba. Skutečně, nějaký náznak dne tam je. A nad hlavou občas probleskne čtvereční centimetr modré oblohy.

IMG_6474.JPG

„Luk! Z zan,“ volá Christin a vztahuje ruku ke světlejšímu flíčku na obloze, který již zanedlouho bude plnohodnotným podzimním sluníčkem, na kterém se budeme bažit a hřát. A s mapou v ruce studovat každý kopec, který nám bílá tma poodhalí. Mapová a kochací zastávka se prodlužuje, krajina se otevírá.

IMG_6499.JPG

Christin už zmizela někde v dáli, my s Mamkou se couráme a každou chvíli kocháme. Hádky o každý kopec neberou konce; všechny vypadají blíž než ve skutečnosti jsou. Ale od čeho jsou ty stopičky tady? Občas i vyhrabaný podsněhový tunýlek. Vypadá to na nějakou myš. Christin to viděla první, křeček! A takový pěkně hnědo-rezavý! Asi nějaká polární odrůda, ovšem podle stop jich tu žije celkem dost. Stejně tak nějakých horských zajíců či čeho.

Na chatě jsme opravdu brzy. Zuzka objevila v místních zásobách kakaíčko, já v našich kafe. Nanosili jsme vodu, zatopili a vyšli si sami ještě na krátkou procházku po okolí chaty. Kochánky, to by nám šlo. A taky hra na babu a přespolní běh, abychom nezmrzli 🙂

IMG_2230.jpg

Večer jsme všichni společně poseděli a poleželi u kamen a vedli jsme nejdelší večerní povídání za celou dobu. O sobě, o výletech, jídle a tak. Tak jsem si spokojeně vrněl (vískán přitom ve vlasech), až jsem u toho usnul 🙂

Pokračování příště…

Fotogalerie

Napsat komentář